Son Yorumlar
Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu ekilde, canllarn hangi amala bayltn bilmeden ve sonrasnda...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
BELL
ORADAK YURTTAN KAYET GELMTR BELEDYEYE BELEDYEDE GEREKEN YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de deiim balyor!
MTEAHHT
GEYVE TEKLATI TAMAMEN DEMEL MCAHTLKTEN MTEAHHTLE YKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Mdr ile grt
dileimizdir
sayn Murat Kaya; TCDD'nn genen mdr ile grrken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

Geyve'de bu kavakta kaza eksik olmuyor
Trafik ndan ok halkn kendine traf
Sevgili geyve halk her yolu babanzn yolu gibi gitmekten sanza so...
Yorumu Oku

 
Kandil'de Sirtaki, Ekinoks'ta Ezan
Pazartesi, 30 Haziran 2014

Yüzba Lambidis, igal kuvvetlerinde bulunan palikaryalarna o gün u emri verdi.

Kimse camide yan yana durarak namaz klmayacak. Klanlar olursa namaz çk tutsak edilip yanma getirilecek. Siz de darda dururken çalg-çengi yapp onlar rahatsz edin.” Gerçekten de palikaryalar; Adapazar Halk Orhan Cami’nde yats namaz klp

Berat Kandili”ni idrak ederken, darda çalg-çengi yapp “Sirtaki oynuyorlard…”

KANDL’DE “SRTAK

EKNOKS’TA “LK EZAN

1071 Malazgirt Zaferi sonras.

Anadolu Fatihi Kutalm olu Süleyman ah emrindeki Türk ordusu, bütün Anadolu gibi Sakarya bölgesini de fethetti ancak 1097 yllarndaki Birinci Haçl Seferi srasnda Bizans’n eline geçen Sakarya ve Kocaeli Bölgesi 1326–1359 yllar arasnda Osmanl Padiah Orhan Gazi devrinde ikinci defa fethedilerek Osmanl topraklarna dâhil olur. 1563’te köy, 1646’da Bolu’ya bal bir nahiye olan Adapazar’nn 1658’de tekrar köy, 1692’de kaza, 1701’de Sapanca’ya bal bir köy, 1742’de nahiye ve 1837’e zmit Sanca’na bal bir kaza haline getirildii tarihi kaytlardan anlalmaktadr. 1852’de Kocaeli Mutasarrflna balanan Adapazar, Birinci Dünya Sava sonras 6 Temmuz 1920 günü ngilizlerin igali ardndan onlarn terkini takiben Yunan gali önce zmit’i igal altna alm, ardndan 9 Kasm 1920 günü Akmee, 10 Mart 1921 günü Kazmpaa-Çubuklu, 12 Mart 1921 günü Serdivan igal edilmitir. Ayn tümen 24 Mart’ta Krkpnar’a ve Sapanca’ya, bir gün sonra da 25 Mart 1921’de Adapazar’na girerek halka büyük zararlar vererek igal etmiti. 28 Mart sabah Sakarya Nehrinin 500 metre dousuna kadar ilerleyen Yunan birliklerine Türk kuvvetlerinin direnii ve taarruzu çatmalar üç ay devam eder. Sonra Orhan Camii’nde Halit Molla’nn okuduu “lk Ezan” ile müjdelenen “galden Kurtulu”. Kolay gelinmedi, “Kurtulu”a. zmit’in 6 Temmuz 1920 de balayan igalle “Sancak Merkezi”nin Geyve’ye alnmas”ndan tutun da, ngiliz igalinin yaand ilk günlerde balk pazarnda çkan yangnn silahlarla yerli halka duyurulma giriiminin igalcilerin donanmalarna “Silahba yaptrmas”na kadar birçok ilginç olay yaand.


17 Ocak 2011 günü 107 yanda iken aramzdan ayrlan Emekli Polis Memuru Adapazarl Fehmi Versan ile yaptmz konumalarda igal yl 17 yanda olduunu belirterek unlar anlatmt. “…Adapazar gali; 13 Mart 1921 günü yani tüm slam Âlemi’nin birlikte balad Üç Aylarn üçüncü günü balam, talan edilmedik köy-kasaba, toprak parças braklmadan 25 Mart 1921 gününe gelindiinde Adapazar Üç Aylarn 11. günü igali topraklarnn tamamnda yaamaya balamt. 1921 ylnn Üç Aylar 10-11 Mart 1921 günü balam, ayn gün Recep aynn ilk perembesi olmas nedeni ile “Regaip Kandili” idi. Recep aynn 26 nc gecesini 27. Gecesine balayan 5/6 Nisan 1921 Sal/Çaramba gününe denk gelen “Miraç Kandili” igalin aclar ve korkular nedeni ile idrak edilemedi. Yine igal nedeni ile 23/24 Nisan 1921 tarihine denk gelen aban aynn 14/15. Günü Cumartesi/Pazar günü idi ve o gün “Berat Kandili” olarak takvimlerde yazl idi. Yüzba Lambidis, igal kuvvetlerinde bulunan palikaryalarna o gün u emri verdi. “Kimse camide yan yana durarak namaz klmayacak. Klanlar olursa namaz çk tutsak edilip yanma getirilecek. Siz de darda dururken çalg-çengi yapp onlar rahatsz edin.” Gerçekten de palikaryalar; Adapazar Halk Orhan Cami’nde yats namaz klp “Berat Kandili”ni idrak ederken, darda çalg-çengi yapp “Sirtaki oynuyorlard…” Palikaryalar bunun aynsn Ramazan Ay’nn ilk gününe denk gelen 9 Mays 1921 Pazartesi günü akam “iftar ezann okumak üzere minareye çkacak olan müezzinin ezan okumasn askerlerine emir vererek engelletmiti. Akamn devamnda çou köylerde camilerde teravih namaznn klnmas engellenmi ancak Adapazar ehir merkezinde klnan ilk teravih namaznda da halk Orhan Camii’nde ve Aa Camii’nde namazlarn eda ederken kap önünde buzukiler ve darbukalar eliinde “sirtaki oynayarak geçirmiti; palikaryalar. Hatta Yüzba Lambidis dahi havaya tabancas ile kurun atarak oynanan sirtakiye elik etmi ve olanca arl ile içtii arap nedeni ile de körkütük sarhotu. Bunu bana o gece camiye giden babam anlatmt, gözyalar içinde.”

Fehmi Amca daha sonra durdu ve gözlerinden gelen yalar elinin tersi ile sildi. Hasta yatanda yatarken anlatt çou nota sonra unlar da eklememi istedi ve yazdrd. “…gal o derece ar artlar ortaya koyuyordu ki; igal içinde yaanlan Ramazan aynn 26. Gecesini 27.gecesine balayan 3/4 Haziran 1921 gecesi idrak edilecek “Kadir Gecesi”nin camilerde okunacak mevlit ve Kuran tilavetlerinin yasakland gün boyu yerel halka duyuruluyordu. Duyurular igal kuvvetleri ile birlikte hareket eden ve igalin daha ilk gününden bu yana yaplanlara bizzat yardm ve yataklk eden yerli Rumlar aracl ile davullu duyurularda camilerin kapal tutulaca, anahtarlarnn igal komutannda bulunaca, kesinlikle yerel halkn darya zorunlu olmadkça çkmasnn yasak olduu telkinlerinde bulunuluyordu. mam ve müezzinlerin ezan okumasna izin verilmi ancak ezan okuyanlarn yannda en az üç palikaryann bulunaca, ezan bitiminde herhangi bir mesajn verilmesinin engellenmesine kadar gidilmiti.”. Daha anlatt o kadar çok ey vard ki; onlar burada anlatmak inann sayfalar yetersiz klar.

Onun bu konuda söyledii son sözlerini yazarak bitirelim isterseniz bu güzel yazy. “…te böyle gelindi; ekinoksa. Yani; 21 Haziran 1921’e. Yln “en uzun günü”ne corafyada “ekinoks” denilir, bilirsin. te o gün sabahnn ilk saatlerinde bize “özgürlük”, “bamszlk” ve okunmas günlerce yasak klnan, “ilk ezan” getirmiti. O ezan bir daha elimizden alnmayacak o “bamszl bize kazandrmt”. Ekinoksta 21 Haziran 1921 günü okunan “ilk ezan” bamszln müjdecisi oluyordu. Senin anlayacan rfan, kolay elde edilmedi, bu güzel ve bereketli topraklar. Azmin, inancn ve bamszlk harsnn eseri igalden kurtulu” dedi ve ekledi. “… Bunun peine I. nönü Zaferi ardndan 1 Nisan 1921’de smet Bey’e Atatürk tarafndan gönderilen telgrafn metnini ekle. Orada yazl o günün ortam ve ahvali.”. Konumasn bitirdi ve eve geldim. Bahsettii telgrafn metnini buldum; aynen unlar yazyordu."Siz orada yalnz düman deil, milletin makûs talihini de yendiniz. stila altndaki bedbaht topraklarmzla beraber bütün vatan bugün en uzak köelerine kadar zaferinizi kutluyor. Dümann istila hrs, azim ve hamiyetinizin yalçn kayalarna ban çarparak paramparça oldu.”

Kurtuluumuzun 93. Yldönümü hepimize kutlu olsun.

NOT: Bugün bu sayfada yaynlanan bu yaznn yayn günü aslnda 23 Haziran 2014 Pazartesi olacakt ancak ani yükselen eker sonucu böbrekte balayan ar ve kanama nedeni ile dört günümü cumartesiden çarambaya hastane ve ev arasnda geçirdiimden dolay yaz gecikmeli olarak huzurunuza çkt. Bu nedenle özür dilerim.


rfan zdilek Nianck hakkndaki dier yazlar
Gsterim: 3263 | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumlar
1. 30-06-2014 22:08
Allah o gnleri bir daha gstermesin
Faizmin getirdii sonular bunlar.Ulu Hakan Abdulhamit Han bir darbeyle deviren Trk faistleri Talat Enver ve Cemal paalar pantrkizim diye yola kp koca imparatorluu 8 sene iinde bitirdiler.Nerdeyse Anadoluda elden gidiyordu.
Yazar fatih (Misafir)

Yorum Yaz
  • Ltfen Yorumlarnz Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kiisel Szl Kelimeler Silinecektir.
Adnz:
Balk:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Gvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazlan Yorumlar Hakknda E-Posta Araclyla Bilgilendirilmek stiyorum

Yazdr E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.