Son Yorumlar
Son ans, Tekrar 105 Yl Sonra
Bilgi
Yazm ierii ve bilgi edinme ynnden gzel bir yaz olmu. En ok di...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu ekilde, canllarn hangi amala bayltn bilmeden ve sonrasnda...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
BELL
ORADAK YURTTAN KAYET GELMTR BELEDYEYE BELEDYEDE GEREKEN YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de deiim balyor!
MTEAHHT
GEYVE TEKLATI TAMAMEN DEMEL MCAHTLKTEN MTEAHHTLE YKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Mdr ile grt
dileimizdir
sayn Murat Kaya; TCDD'nn genen mdr ile grrken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

 
Geyve'nin Ekonomisi

Geyve'nin ekonomisi %70 tarma dayaldr.Toplam tarm alan 19.922 hektar olup, bunun 4.460 hektarnda sulu tarm, geri kalan 15.462 hektarlk ksmnda ise kuru tarm yaplmaktadr. Bölge çapnda baclk ve meyve üretimi önemli getiriye sahiptir.

lçede çiftçi ailesi yaklasik 6.400'dür. Bunun 4.076'si köylerde, geri kalan da merkezde oturmaktadir.

Dünyann en kaliteli ayvas: Geyve Ayvas

Önem srasna göre tarla bitkilerinden buday 17.500 ton, kuru soan 1.500 ton, eker pancar 4.250 ton, arpa 6.000 tondur. Sebzelerden domates 33.600 ton, spanak 2.500 ton, meyvelerden üzüm 19.140 ton, elma 61.000 ton, ayva 17.640 ton kiraz 13.270 ton olarak sralanmaktadr.

Türkiye'nin en kaliteli Entegre Piliç Tesisleri Geyve'de
lçede hayvanclk genellikle büyükbalarda besicilik ve süt üretimi eklindedir. Besi tavukculuu da son yllarda önemli art göstermitir. Geyve'nin Alifuatpaa kasabasnda, halen yllk 700 bin kesim yapan en Piliç A.. Entegre tesisi mevcuttur. Arclk 35 köyde 71 çiftçi ailesi tarafndan 1.495 fenni, 400 adette eski tip olmak üzere 1895 kovanda yaplmaktadr. 33.297 Kg. bal ve 1.00 Kg. bal mumu elde edilmektedir. Son yllarda ya koza fiyatlarindaki istikrarszlk nedeni ile rabet görmeyen ipekböcei yetitiricilii devlet tarafndan ilgi ve destek beklemektedir.

Türkiye'nin en büyük havai fiek fabrikas Geyve'de...
lçede 4 adet orman istihsali, 1 adet meyve deerlendirme ve 1 adette hayvanclk (Süt üretimi için) konularnda faaliyet gösteren toplam 6 adet Tarmsal Amaçl Kooperatif bulunmaktadr. lçede özellikle 1996 ylnda seraclk önem kazanmaya balam, son iki ylda 33.290 m2 alanda 67 adet sera mevcuttur. 1998 ylnda da Sosyal Yardmlama ve Dayanma Vakf destekli 30 adet sera yaplarak üreticilere teslim edilmitir. Kereste ticareti ile Geyve ve Alifuatpaa esnafnn dier ticari önemli geçim kaynaklarndandr. lçede son yllarda Tekstil Sanayi gelime göstermi, irili ufakl 5 adet tekstil iletmesi kurulmutur. Bir adet de havai fiek fabrikas kurularak üretime balamtr.

GEYVE'DE YETEN ÜRÜNLERN ÖNEM SIRASINA GÖRE EKONOMK DEER

  1. ÜZÜM: Tarmsal üretimin banda gelmektedir. Çeit olarak en bilineni Avrupa piyasalarnda tutulan mükile üzümüdür. Bol miktarda yetitirilmekte olup, üretimin %60'n tekil eder. Razak-Deirmendere Amerikan Karas ihraç edilen dier çeitlerdendir. Mükile çeidi 3-4 ay souk hava depolarnda muhafaza edilebilmektedir.

  2. ELMA: Elma üretiminde ilk sray ihraç edilebilir Starking (krmz) çeidi almaktadr. Üretimin %70'ini tekil eder. Golden (Sar) ngiliz ve yerli çeitlerde üretimin %30'unu tekil eder.

  3. AYVA: Geyve'de yetien ayvann tadn ve namn bilmeyen yoktur. Hem iklim, hem de toprak olarak ilçede yetien Geyve Ayva's (limon ayvas) kalitesiyle dünya pazarnda çok tutulmaktadr. hracat yaplan Geyve Ayvas, Türkiye pazarna da hakim bir ayva çesididir.

  4. KRAZ: Yeni standart çeitler ilçemizde üretilmeye balaynca ihracat imkan artt. D pazarlara ilçemizden kiraz ihracat yaplmaktadr. Önemli kiraz çeitlerimiz ise Napolyon-Hasan Kazak (Eyri Rulet)- Ziraat 900-Van Kiraz-Vink-Lambert-Mista-Stella-Turfanda gibi önemli standart kiraz çeitleri ilçemizde yetitirilmektedir.

  5. SOAN: lçemizde Hollanda tipi Valanciya çeidi soan yetitirilmekte olup, bu da dünya piyasalarnn tuttuu bir çeittir. lçemizden iç ve d pazarlara sat yaplmaktadr.

  6. KIRMIZI BBER: Son yllarda ünü dünyaya yaylan Geyve Krmz Tatl Toz Biberi ve iri krmz salçalk biber üretimi taze olarak iç ve d pazarlarda alc bulmaktadr.

  7. DOMATES: Ilcemizde kaliteli domates yetistiriciligi yapilmaktadir. Bilhassa son turfanda domatesin ihracati yapilmaktadir.

  8. TÜTÜN: lçemizde Devlete ait Tütün letme Müdürlüü olup, yetitirilen tütünler bu iletme müdürlüünde ilenmektedir. Günlük ileme kapasitesi 1800 kg.dr. letmede 108 içi ve 8 memur çalmaktadr.

  9. KÜLTÜR MANTARI: Geyve'de özel sektöre ait kültür mantar fabrikas mevcuttur. 20 kiinin çalt fabrikada yllk 60 ton kültür mantar üretilmektedir.

  10. SÜT ÜRETM: Alifuatpaa Kasabasnda bir ton kapasiteli süt imalathanesi bulunmaktadr.hakkndaki dier yazlar
Yazdr E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.