Son Yorumlar
Son ans, Tekrar 105 Yl Sonra
Bilgi
Yazm ierii ve bilgi edinme ynnden gzel bir yaz olmu. En ok di...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu ekilde, canllarn hangi amala bayltn bilmeden ve sonrasnda...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
BELL
ORADAK YURTTAN KAYET GELMTR BELEDYEYE BELEDYEDE GEREKEN YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de deiim balyor!
MTEAHHT
GEYVE TEKLATI TAMAMEN DEMEL MCAHTLKTEN MTEAHHTLE YKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Mdr ile grt
dileimizdir
sayn Murat Kaya; TCDD'nn genen mdr ile grrken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

 
Turizm

MÜZELER

Ali Fuat Paa Kuvay-i Milliye Müzesi
Geyve'nin Alifuatpaa kasabasnda bulunan Kuvay-i Milliye Müzesi, Alifuatpaa Park'nn yannda yer almaktadir. 1956 ylnda tek katl olarak ina edilen yap, uzun süre belediye binas olarak kullanlmtr. 1983 ylnda 2. kat ilave edilen bina, Sakarya Valilii'nin saladi imkanlarla onarlarak özel müze haline dönütürülmü ve 30 Ekim 1989 tarihinde ziyarete açlmtr.

Müzede sergilenen belgeler; Mondros Mütarekesi'nin imzaland 30 Ekim 1918 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin vatann kaderini eline eline ald, 23 Nisan 1923 tarihleri arasnda Kuvay-i Milliye ad verilen devreyi kapsamaktadr.

ki kattan oluan müze binasnn birinci kat, Kuvay-i Milliye Müzesi olarak düzenlenmi olup bu katta bir ölüm kalm devri olan bu dönemin önemli ahsiyetleri ile olaylarna ilikin belgeler ve kitaplar sergilenmektedir.

Binann ikinci katnda ise ilk Kuvay-i Milliye Genel Komutan ve Garp Cephesi Komutan Ali Fuat (Cebesoy) Paa'dan kalan fotoraf, belge, hatra ile O'na ait kiisel eyalar sergilenmektedir. Her yl 10 Ocak`ta Anma Töreni düzenlenmektedir.

TARH YERLER
Sakarya (Ali Fuat Paa) Köprüsü
Sakarya nehri üzerinde, Ali Fuat Paa kasabasnda bulunan köprünün ilk yapl 562'dir. Köprünün genilii 7,5 m, uzunluu 198 m olup, 6 ayak üzerine tatan yaplmtr. Köprünün 4 aya Sakarya nehri içerisinde bulunmaktadr. Köprünün mimar ve mühendisi Abdullah Fakirdir.

Köprünün bir özellii de namazgahl olmasdr. Sakarya Köprüsü olarak da anlan köprü, tarihi ipek yolu üzerindedir. Yldrm Bayazt'n ve Yavuz Sultan Selim'in dou seferlerine giderken bu köprüyü kullandklar, Evliya Çelebi'nin de Ali Fuat Paa Köprüsünden geçip, Geyve-Tarakl-Göynük-Mudurnu-Nallhan-Beypazar üzerinden yoluna devam ettii Seyahatname'sinden anlalmaktadr.

Kurtulu Sava mücadelesinde Ali Fuat Cebesoy komutasndaki Kuvay-i Milliye güçlerince Geyve'nin savunulmas açsndan köprünün önemi büyüktür.

Köprünün Arapça yazl ön kitabesinde Türkçe u ifade edilmektedir:

"Kim Allah'n rahmetini kazanmak için köprü ina ederse, Allah ona srattan geçmeyi kolaylatrr"

Köprünün Arapça yazl arka kitabesinde ise Türkçe:
"ifaul Kulup, Likail Mahbub (Kalplerin ifas sevgiliye kavumaktr) Peygamber (kendisine snrsz selam olsun) buyuruyor ki: Yüce Allah baki kalacak yararl iler Rabbinin katnda daha hayrldr der." ifadesi yer almaktadr.

Elvan Bey maret Camii: Yalniz imaret olarak 1450 ylnda ina edilen yap, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza etmitir. Bugün, lçe Halk Kütüphanesi olarak kullanlan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi'nin olu Sultan Veled'in kz Mutahhara Hatun'dan doan Germiyan beyi Süleyman ah'n kz Devlet Hatun'un Yldrm Bayazt'a gelin getiren at yedekleyen çenigirba (aç ba) Paack Aa'nn olu olan Elvanbey tarafndan yaptrlmtr. Yapnn bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey'in mezar bulunmaktadir. Üç kubbeli olan Elvanbey maret Camii 1698 ve 1969 yllarnda iki kez tamir görmütür.

YAYLALAR
Krca Yaylas: Krca Yaylas, Alifuatpaa'ya araçla 20-25 dakika mesafededir. Yayla civarnda Melekeoruç ve Melekesolak köyleri bulunmaktadir. Her yl Temmuz ay balarnda Melekeoruç ve Melekesolak köylerinin ortak çabalaryla enlik düzenlenmektedir. Geleneksel olarak düzenlenen enliklerde her yl 15-20 kazan pilav piirilmekte ve gözleme ayran ve tavukla birlikte köyün mehur çörei bu enliklerde yaplarak misafirlere ikram edilir, pehlivan güreleri düzenlenir, halk oyunlar oynanr.

Katrözü Yaylas: Yayla, Hayrettin köyünden sonraki yol ayrmndan yaklak 20 dakikalk mesafededir.

Kirpiyan Yaylas: Geyve'den yaklak 28 km, 1,5 saatlik mesafededir.

MAARALAR
Krca Maaras: lçemiz snrlar içinde bulunan Krca Maaras'na Meleke Köyü'nden ulalmaktadr. Ekolojik Maara özelliindedir. Maarann giri az 1.50 m eninde 1.40 m yüksekliindedir. Maara derinlii yaklak 250m'dir.Büyük odalar 3 adet olup dar koridorlar, tünel geçileri, sarkt ve dikitleri, renkli kayalar, içinde akan sular ile gerçek macera severleri beklemektedir.Turizm amaçl gezilip görülecek istisnai özellikteki Krca Maaras tek kelimeyle doa harikas. Maara gezisine katlacaklar yanlarnda kask, el feneri bulundurmak zorundadr. Zemin yer yer kaygan durumdadr taban slak zeminde kaymayan ayakkab tercih ediniz. Maara gezisi 1 saat sürebilir yedek el feneri bulundurunuz. Sizin için farkl bir gezi olacaktr. Adrenalini en üst seviyede çkartan bu gezi haftasonu tatilini deerlendirmek isteyenler için birebir...
Not: Güvenlik nedeniyle lütfen rehbersiz gitmeyiniz! Rehber için: 0532.683 56 82

Hrka Köyü Maaras (Domdom Kaya): Geyve'den 3 km mesafede Hrka Köyü'nde olup, ilkça döneminde yaam insanlarn barnak olarak kulland bir maaradr. Maarada o dönemden kalma kap-kacak yerleri, özelliini muhafaza ederek günümüze kadar ulamtr.

GÖRÜLMES GEREKEN DER YERLER
Ahibaba köyünde Ac su (maden suyu) Ilca köyünde han ve su deirmeni, Elmadere'de kral yolu, Ortaköy'de kilise, Aknclar ve Kurtbelek'te kilise, paalar hamam ve kalesi, Güney köyü Cuma camii, Safibey köyü'nde hamam, Meleke'de Papaz'n suyu, Aknc köyü'nde Peygamber kayas...


hakkndaki dier yazlar
Yazdr E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.