Son Yorumlar
Son ans, Tekrar 105 Yl Sonra
Bilgi
Yazm ierii ve bilgi edinme ynnden gzel bir yaz olmu. En ok di...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu ekilde, canllarn hangi amala bayltn bilmeden ve sonrasnda...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
BELL
ORADAK YURTTAN KAYET GELMTR BELEDYEYE BELEDYEDE GEREKEN YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de deiim balyor!
MTEAHHT
GEYVE TEKLATI TAMAMEN DEMEL MCAHTLKTEN MTEAHHTLE YKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Mdr ile grt
dileimizdir
sayn Murat Kaya; TCDD'nn genen mdr ile grrken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

 
Akdeniz'de Vals
Cuma, 13 Aralk 2019

AKDENZ'DE VALS

      Bir zamanlar Türk Gölü olan Akdeniz'de yeniden bir mücadele. Önce 1974'te Kbrs Bar Harekat ve KKTC nin kurulmasyla balayan mücadele, bu gün Akdeniz deki zenginliklerin paylamna ortak olma yolunda ilerliyor.

      Barbaros Hayreddin Paa nn Preveze Deniz zaferiyle Türk gölü haline getirilen ve Piri Reis gibi ünlü denizcilerle Türk'ün egemenliini perçinledii Akdeniz de Osmanl devleti zayfladkça bir bir elden çkan ky topraklar kaybedildikçe Akdeniz hakimiyetimiz de elden çkt.Tunus, Fas, Cezayir, Trablus, Msr, Lübnan, Filistin, Suriye.

     1974'te  Kbrs Bar Harekatyla tekrar balattmz mücadelede bu gün Akdeniz'in zenginliklerini paylamak için Türk Deniz Kuvvetleri bölgede. Bizden baka Akdeniz'e kys olmayan ABD, Rusya, ngiltere, gibi ülkelerin yan sra, talya, Fransa, Yunanistan da oralarda cirit atyor. Yüzlerce sava gemisi ve petrol, doalgaz aramalar tam gaz devam ediyor. Fakat Türkiye Akdeniz'de kys olmasna, Kbrs'ta garantör olmasna ramen oralarda istenmiyor.

        Türkiye de Akdeniz'de olmaya, çkarlarn korumaya kararl görünüyor. Akdeniz'deki faaliyetlerini uluslararas arenada perçinlemek maksadyla Libya ile kta sahanl anlamas yaparak Akdeniz'deki menfaatlerini, haklarn uluslararas bir anlamayla perçinlemi oldu. Dilerim benzer anlamalar Suriye, Lübnan, Msr ve srail ile de yapar da husumet güden Yunanistan'a kar hem haklarmz korumu, hem de bu mücadelede önde oluruz. Bu durum doal olarak dier ülkelerin yansra en çok da  Yunanistan' rahatsz etti. Yunanistan, Türkiye'yi zor durumda brakmak ve lehimizdeki gelimeleri baltalamak için bildii bütün yollara bavuraca kesin. Bunlardan birini sahneye koymaa hazrlanyor.

        Sözde Pontus Rum soykrmn Yunan meclisinde kanunlatrma tehdidini savurdu. Aslnda bu ii 1987 de yaptlar. Sadece dünyaya ilan etmediler. 

    Oysa Trabzon Pontus Rum devleti 1461 ylnda Fatih Sultan Mehmet tarafndan fethedilip Osmanl Devleti'ne katlmtr.

    Bölgede kalan klç art Rumlar orada yaamaya devam ettiler. Ta ki Lozan Anlamas'na kadar.

     Lozan müzakerelerinde Yunanistan tarafndan Türkiye'deki Rumlarla, Yunanistan'daki Türkler'in mübadelesi önerildi. Çünkü, Kurtulu Sava'nda açk açk Yunan Ordusuna katlan, Türk köylerine basknlar yapp Türkleri öldüren, Anadolu'daki bin yllk bar bozup kan daval hale getiren Rumlarla bir arada yaama imkan da kalmamt aslnda. Türk taraf da mübadeleyi kabul etti.

     Yunanistan'daki Türkler Türkiye'ye, Türkiye'deki Rumlar da Yunanistan'a gönderilecekti. Yunanistan'daki Türkler Bat Trakyadakiler (Gümülcine, Dedeaaç, Sofulu ve skeçe) hariç Türkiye'ye gönderildi. Türkiye'deki Rumlar da (stanbul ve Adalarda yaayanlar hariç) Yunanistan'a gönderildi. Büyük bir Türk ehri olan Selanik'te yaayan Türkler daha çok Ege ve Marmara bölgesine yerletirilirken, Türkler'den boalan Selanik'teki mülklere de Trabzon yöresinden giden Pontus kökenli Rumlar yerletirildi. Her iki taraf için de zor bir durumdu. Yüzlerce yldan beri yaadklar topraklar, hatralar, evlerini, mülklerini, yaadklar topraklar brakp gitmilerdi.

     Bu ac tablo devletler aras bir anlama ile yapld için her iki taraf da sineye çekip, olanlar kabullenmek zorunda kald. Artk onlar için yeni bir hayat balamtr.

      1987 Ylna kadar herey kabullenilmi, artk yaralar kabuk balamken, mübadeleyi yaayan nesil öbür dünyaya göçmü, yeni kuak yeni vatanlarnda geleceini kurmaa urarken 7 tane Yunan milletvekili Yunan meclisine bir kanun teklifi verdiler. 19 Mays 1919 tarihini Pontus Rumlarna yaplm bir sözde soykrm olarak kabul edilmesi için. Ve Yunan meclisi bu teklifi kabul edip kanunlatrd. Neden 19 Mays sorusunun cevabn da, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun a çkn her eyin nedeni sayyorlar. Bu tarihten sonra her 19 Mays'ta yaptklar yalan propogandalarla taraftar da bulan bu Türk dümanlar Selanik'te büyük bir gösteri yapyorlar. Selanik'teki Rumlarn yan sra baka ehirlerden de gelen katlmclar, Selanik valisi, belediye bakan, baz milletvekilleri, bölgenin kilise papazlar büyük bir kalabalk oluturarak ellerinde mealelerle protesto yürüyüü yapyorlar.

      Bu durumdan Türkiye ye mübadele sonucu gelmi olan Selanik mübadilleri haberdar mdr? Haberdar olana henüz rastlamadm. Peki Türk halk haberdar mdr? Nasl haberdar olsun, basnda tek habere rastlamadm. Halk bir yana, TBMM'deki milletvekillerinin haberi var m? çounun haberi olduunu sanmyorum. Selanik'te Türk elçilii var m? var. Elçiler, yetkililer bu durumu Türk hükümetlerine bildirmiler midir? Rapor etmeleri gerekirdi. Türkiye Cumhuriyeti bu duruma mukabil etmi midir? Hayr. Devletler aras ilikiler mütekabiliyet esasna dayanr. TBMM derhal Selanik soykrm ad altnda bir kanunu TBMM'de görüülmeli, Yunanllara gereken cevap, ayn dilden verilmelidir.

Ali ÇETNKAYA


Ali etinkaya hakkndaki dier yazlar
Gsterim: 1781 | E-posta

Yorumlar (1)
RSS Yorumlar
1. 16-12-2019 17:15
haberimiz var
ana muhalefet lideri tv de bizim iktidarmzda Trkiye komularyla baracak dedi.yine bu partinin bir millet vekili trkiye akdenizde petrol aramaktan vazgemeli dedi.imdide libya da ne iimiz var diyorlar.o kadar yazmsnz ali bey iyi gzelde hkmetin darda ki dmanla urarken bir de akdeniz konusunda ana muhalefetle uratnda yazsaydnz iyi olurdu.sayn kldarolu acaba yunanistanla nasl baracaktr.gel baralm diyecek onlarda baracakmdr.yoksa akdenizde petrol aramaktan vazm geecektir.libya ile yaplan anlamay bozacakmdr.bunlar nemli konular nk iktidarn alternatifi deilmidir ana muhalefet.yarn bunlar iktidara gelirse nasl bir d politika izleyeceini milletin bilmesi gerekmezmidir.
Yazar MUHALF (Misafir)

Yorum Yaz
  • Ltfen Yorumlarnz Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kiisel Szl Kelimeler Silinecektir.
Adnz:
Balk:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Gvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazlan Yorumlar Hakknda E-Posta Araclyla Bilgilendirilmek stiyorum

Yazdr E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.