Son Yorumlar
Son ans, Tekrar 105 Yl Sonra
Bilgi
Yazm ierii ve bilgi edinme ynnden gzel bir yaz olmu. En ok di...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu ekilde, canllarn hangi amala bayltn bilmeden ve sonrasnda...
Yorumu Oku

Geyve'de kpekler etkisiz hale getiriliyor
BELL
ORADAK YURTTAN KAYET GELMTR BELEDYEYE BELEDYEDE GEREKEN YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de deiim balyor!
MTEAHHT
GEYVE TEKLATI TAMAMEN DEMEL MCAHTLKTEN MTEAHHTLE YKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Mdr ile grt
dileimizdir
sayn Murat Kaya; TCDD'nn genen mdr ile grrken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

 
Camilerde tabure ve sandalye devri bitti
Sal, 17 Aralk 2019

Camilerde tabure ve sandalye ile namaz klma devri sona erdi.. Diyanet leri Bakanl Din leri Yüksek Kurulu, Türkiye genelinde il valilii ve il müftülüklerine gönderdii yazyla camiler ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde ima ile namaz klma devrini sonlandrd.

Camilerde tabure ve sandalye ile namaz klma devri sona erdi
Diyanet leri Bakanl, Din leri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz klma durumunu yeniden deerlendirildiini duyurdu. 81 il valilii ve il müftülüüne yollanan yazl metinle cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz klma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çkard, cami adabn ve cemaat ruhunu bozduu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çkt gerekçesiyle uygulamann kaldrldn beyan etti. Cami içinde sabit oturaklar ve müteekkil müstakil mekanlarn oluturulmasnn cami doku ve kültürüyle badamadnn da belirtildii yazda, salk problemleri gerekçesiyle normal ekilde namaz klamayan bireyler için de açklama yapld.

"NAMAZI SANDALYEYLE DEL, YERE OTURARAK KILMALARI UYGUN GÖRÜLMÜTÜR"

Namaz vakti girince evlerinde, bulunduklar yerlerde, cami ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz klnabilmesine ilikin Din leri Yüksek Kurulu’nun aada yer alan görüü uyarnca vaaz ve hutbeyle duyurulacak olan yeni kararlar ise u ekilde:

“Namaz normal ekli ile ayakta klmaya gücü yetmeyen kimse için asl olan namaz oturarak klmaktr. Böyle kiilerin namazn kendi durumlarna göre diz çökerek veya bada kurarak yahut ayaklarn yana ya da kbleye doru uzatarak klmalar uygun görülmütür. Ayakta durabilen ve yere oturabildii halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta balamalar, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmalar, ayakta durabildii halde oturduktan sonra ayaa kalkamayan kiilerin namaza ayakta balamalar, secdeden sonra namaz oturarak tamamlamalar, namaz aslî ekline uygun olarak klmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatszlklarn bu konuda meru mazeret olarak görülmemesi, dinî açdan zorunlu ve meru bir sebep bulunmadkça namaz klmak amac ile camilerde sralar halinde sabit oturaklarn yaplmasnn, cami doku ve kültürüyle badamad, bu sebeple hastalk ve özürlülük gibi herhangi bir rahatszl bulunan kimselerin, zorunlu olmadkça namazlarn sandalyede deil, yere oturarak klmalar uygun görülmütür.”

ma ile namaz klanlar için daha önceki talimat uyarnca yer ayrlmas uygulamasndan vazgeçildii ifadelerinin de yer ald yazl açklamada, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteekkil müstakil mekanlar oluturulmayaca da açkland. Diyanet leri Bakanl tarafndan yaplan açklamada, “Cami ve mescitlerde ima ile namaz klanlar için hazrlanan sabit oturaklar kaldrlacaktr. Camilerde ihtiyaç olmas halinde sadece katlanabilir tabure kullanlabilecektir. Hiçbir ekilde oturmas mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alp saflarn arasna girerek namazlarn klacaklardr. Cami görevlileri tarafndan engelli, yal ve mazeret sahibi olan vatandalarmzn namazlarn oturarak veya tabure üzerinde nasl klacaklar hususu titizlikle anlatlacaktr” ifadelerine yer verildi.

 

Ulusal Haberler hakkndaki dier yazlar
Gsterim: 2310 | E-posta

lk Yorumu Siz Yazn
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Ltfen Yorumlarnz Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kiisel Szl Kelimeler Silinecektir.
Adnz:
Balk:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Gvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazlan Yorumlar Hakknda E-Posta Araclyla Bilgilendirilmek stiyorum

Yazdr E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.