Son Yorumlar
Son Şans, Tekrarı 105 Yıl Sonra
Bilgi
Yazım içeriği ve bilgi edinme yönünden güzel bir yazı olmuş. En çok di...
Yorumu Oku

Geyve'de köpekler etkisiz hale getiriliyor
Hayvanseverlik
Bu şekilde, canlıların hangi amaçla bayıltığını bilmeden ve sonrasında...
Yorumu Oku

Geyve'de köpekler etkisiz hale getiriliyor
BELLİ
ORADAKİ YURTTAN ŞİKAYET GELMİŞTİR BELEDİYEYE BELEDİYEDE GEREKENİ YAPMI...
Yorumu Oku

Ak Parti'de değişim başlıyor!
MÜTEAHHİT
GEYVE TEŞKİLATI TAMAMEN DEĞİŞMELİ MÜCAHİTLİKTEN MÜTEAHHİTLİĞE YÜKSELME...
Yorumu Oku

Murat Kaya, TCDD Genel Müdürü ile görüştü
dileğimizdir
sayın Murat Kaya; TCDD'nın genen müdürü ile görüşürken HIZLI TREN...
Yorumu Oku

 
Geyve'de istiridye mantarı üretiyor
Pazar, 05 Ocak 2020

Geyve'de örnek girişim.. Geyve Sarıgazi yolu Erzurumlular mahallesi kanal mevkiinde 120 metrekarelik kapalı alanda istiridye mantarı (kavak mantarı) üreten Avni Eroğlu, girişimiyle ilçede takdir görüyor.

Kilosunu 10 liradan pazarlıyor

Aslen Giresun Şebinkarahisarlı olduğunu ifade eden Avni Eroğlu, 2013 yılında ilçe halkının yakınlığı ve dürüstlüğü karşısında tesadüfen Geyve'den 2 buçuk dönümlük yer alarak işe koyulduğunu belirtti.

Doğayı ve bahçe işlerini çok sevdiğini belirten Avni Eroğlu, satınaldığı arazinin 120 metrekarelik alanını kapatarak, istiridye mantarı üretmeye başladığını, ifade etti.

Avni Eroğlu konuyla ilgili şunları söyledi; "İstanbul'da yaşarken, doğayı ve bahçe işlerini çok sevdiğim için 2013 yılında Geyve'ye geldim. Türkiye'nin pek çok yerini gezdim Geyve insanı kadar dürüst, misafirperver bir yer yok. Geyve halkının yakın ilgisi ve dürüstlüğü nedeniyle buradan 2 buçuk dönüm tarla satın aldım.

Zamanla arazinin 120 metrekarelik alanını sera bahçesine dönüştürerek mantar üretimine geçtim. Saman ve kayın talaşından oluşan balyalarda uygun koşullarda, kimyasal kullanmadan, tamamen organik olarak istiridye mantarı diğer adıyla kavak mantarı üretmeye başladım.

Kayın talaşı ve samanı karıştırıp ıslatıp, süzerek ve nemli ortamda 12 kilo gelen bu balyaların içine 300 gram misel adı verilen mantar tohumları katıyorum. Burada 600 adete yakın balya bulunmakta olup, hemen hemen 2 ile 3 ay içinde hasat alınabilir seviyeye gelen mantarları Geyve'de ve Düzce'de kendi aracımla kilosu 10 liradan satıyorum.

Geyve'de gününü kahvehanelerde vakit öldürerek geçirenleri görünce çok üzülüyorum. Onlara mantar üretmelerini veya başka alanlarda üretim yapmalarını tavsiye ediyorum. Hem aile bütçemize hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz" dedi.

Mantar temini için: 0533.405 17 67 (Avni Eroğlu)

Geyve.com

 

Geyve Haberleri hakkındaki diğer yazılar
Gösterim: 2487 | E-posta

İlk Yorumu Siz Yazın
RSS Yorumlar

Yorum Yaz
  • Lütfen Yorumlarınız Haberin Konusuna Uygun Olsun.
  • Kişisel Sözlü Kelimeler Silinecektir.
Adınız:
Başlık:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Yorum:Güvenlik Kodu:* Code
Bu Habere Yazılan Yorumlar Hakkında E-Posta Aracılığıyla Bilgilendirilmek İstiyorum

Yazdır E-posta
 
 
 
© 2000-2019 Geyve.com Sitedeki içeriğin tarafımızca oluşturulan kısmı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede kullanılan grafiklerin ikinci şahıslarca kullanılması yasaktır. Yer alan yorumlar ve haberlerden yazarları sorumludur.